Egzamin ósmoklasisty

Opublikowano: 2021-11-21 20:22

EGZAMIN ÓSMOKLASISTY ROKU SZKOLNYM 2023/24

 

Egzamin ósmoklasisty obejmuje wiadomości i umiejętności określone w podstawie programowej kształcenia ogólnego w odniesieniu do wybranych przedmiotów nauczanych w klasach I–VIII. W 2024 r. – podobnie jak w zeszłym roku – egzamin ósmoklasisty będzie obejmował wiadomości i umiejętności określone w wymaganiach egzaminacyjnych.

 

Egzamin ósmoklasisty jest egzaminem obowiązkowym, co oznacza, że każdy uczeń musi do niego przystąpić, aby ukończyć szkołę. Nie jest określony minimalny wynik, jaki uczeń powinien uzyskać, dlatego egzaminu ósmoklasisty nie można nie zdać.

 

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany w formie pisemnej. Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z trzech przedmiotów obowiązkowych, tj.:

1. języka polskiego

2. matematyki

3. języka obcego nowożytnego.

 

Ósmoklasista przystępuje do egzaminu z jednego z następujących języków obcych nowożytnych:angielskiego,francuskiego, hiszpańskiego, niemieckiego, rosyjskiego, ukraińskiego lub włoskiego. Uczeń może wybrać tylko ten język, którego uczy się w szkole w ramach obowiązkowych zajęć edukacyjnych.

 

 

PRZEBIEG EGZAMINU ÓSMOKLASISTY

 

Egzamin ósmoklasisty odbywa się w maju. Uczeń, który z przyczyn losowych lub zdrowotnych nie przystąpi do egzaminu w tym terminie, przystępuje do niego w czerwcu.

Egzamin ósmoklasisty jest przeprowadzany przez trzy kolejne dni:

1. język polski – 14 maja 2024 r. (wtorek) – godz. 9:00   - 120 minut

2. matematyka – 15 maja 2024 r. (środa) – godz. 9:00 - 100 minut

3. język obcy nowożytny – 16 maja 2024 r. (czwartek) – godz. 9:00  - 90 minut

 

Na egzamin uczeń przynosi ze sobą wyłącznie przybory do pisania: pióro lub długopis z czarnym tuszem/atramentem, a w przypadku egzaminu matematyki również linijkę. Na egzaminie nie można korzystać z kalkulatora oraz słowników. Nie wolno także przynosić i używać żadnych urządzeń telekomunikacyjnych.

Niektórym uczniom przysługują dostosowania dotyczace formy przeprowadzania egzaminów. Są to między innymi uczniowie:

- ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi ( na podstawie opinii lub orzeczenia poradni psychologiczno pedagogicznej)

- cudzoziemcy

- z chorobami przewlekłymi ( na podstawie zaświadczenia od lekarza o konieczności dostosowania warunków i formy egzaminu)

Dostosowanie dotyczy między innymi wydłużenia czasu na egzaminie lub otrzymaniu specjalnego arkusza egzaminacyjnego. Szczegóło we informacje na stronie CKE (Centralna Komisja Egzaminacyjna) Poniżej informacja o dostosowaniach w formie pdf


Pliki do pobrania: