"Cześć Ich pamięci"

Opublikowano: 2023-11-12 16:52, Numer artykułu: 74716 , Autor: A.Hałupka

Uczniowie klasy pierwszej C od dłuższego czasu zgłębiali wiedzę na temat holokaustu dzieci żydowskich podczas II Wojny Światowej oraz obecnej sytuacji w strefie Gazy. Te informacje zainspirowały nas do poznanie historii naszej dzielnicy i ich mieszkańców z okresu II Wojny Światowej. Okazało się, że niedaleko naszej szkoły jest stary młyn, który skrywa ciekawą historię o jego właścicielach. Państwo Sabina i Edmund Tańscy, bo tak się nazywali zapłacili najwyższą cenę już na początku wojny w 1939 roku za, to że byli wielkimi patriotami.  Zostali rozstrzelani za pomoc polskim żołnierzom. My dzisiaj, możemy Im podziękować pamiętając o Nich i zapalając na mogile światełka. Obok grobu Państwa Tańskich odnajdujemy kolejny grób. Należy do Pana Michała Urbańskiego. To kolejny mieszkaniec Miedzynia rozstrzelany na początku wojny przez Niemców.  Pan Michał tylko poinformował polskiego oficera, że volksdeutsche strzelali do polskich żołnierzy. Ta patriotyczna postawa skazała Go na karę śmierci przez rozstrzelanie. Czy można o tym zapomnieć?- NIE! To jest nasza historia, Mała Ojczyzna, którą będziemy pielęgnować w hołdzie bohaterów.

Beata Szymańska