"Nakielskie Legendy"

Opublikowano: 2024-03-15 11:26, Numer artykułu: 75699 , Autor: A.Hałupka
W piątek uczniowie z klas 1-3 mieli okazję spotkać się z autorką legend, Panią Anną Sergott oraz Panem Tadeuszem Pasieką Dyrektorem Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. Legendy Pani Anna spisała z okazji 720-lecia nadania Nakłu praw miejskich. Goście zaprezentowali dwie nakielskie legendy. Pierwsza pt. " Drewniany konik" przybliżyła historię drewnianego konika i Jasia, zaś druga "O kucharczyku Wawrzonku, krzyżakach i glinianych garnkach"  mówiła o Wawrzonku, który ocalił gród i w nagrodę poślubił córkę nakielskiego kasztelana. Dzieci zostały zapoznane również z wiszącymi ilustracjami z innych legend. Między innymi ilustracje nawiązywała do: Licha co mieszkało w Gumnowicach, Pasterzu ze Ślesina, Żmii i panny oraz pannach młodych, które do ślubu na Krajnie szły w czarnych sukniach.
Po tak wspaniałym wstępie wypada przeczytać kolejne legendy, do czego serdecznie zachęcam.
Organizator spotkania- Beata Szymańska